LG Smart 27SR75UW 27" 4K UHD IPS/2x HDMI/Remote/60Hz/White Gaming Monitor
HomeStore
Key Features:
  • Screen Size: 27 inches (68.58 cm)
  • Resolution: 3840 × 2160 (4K UHD)
  • Panel Type: IPS
  • Refresh Rate: 60 Hz
  • Response Time: 5 ms
  • Brightness: 350 cd/m² (Typ.), 280 cd/m² (Min.)
  • Contrast Ratio: 1000:1 (Typ.), 700:1 (Min.)
  • Inputs: 2 × HDMI, 1 × USB-C (with 65W Power Delivery), 2 × USB-A (Downstream)
  • Viewing Angle: 178° (H/V)
  • VESA Mount: 100 × 100 mm
  • Dimensions (W × H × D):
    • With Stand: 613.2 × 596.3 × 239.3 mm
    • Without Stand: 613.2 × 372.6 × 49.0 mm
  • Weight: 5.9 kg (with stand), 4.1 kg (without stand)
  • Speakers: 5W × 2 (Built-in)
More Images
LG Smart 27SR75UW 27" 4K UHD IPS/2x HDMI/Remote/60Hz/White Gaming Monitor - Image 2
LG Smart 27SR75UW 27" 4K UHD IPS/2x HDMI/Remote/60Hz/White Gaming Monitor - Image 3
LG Smart 27SR75UW 27" 4K UHD IPS/2x HDMI/Remote/60Hz/White Gaming Monitor - Image 4
LG Smart 27SR75UW 27" 4K UHD IPS/2x HDMI/Remote/60Hz/White Gaming Monitor - Image 5
Key Features:
  • Panel Type: IPS
  • Refresh Rate: 60 Hz
  • Response Time: 5 ms
  • Viewing Angle: 178° (H/V)
  • VESA Mount: 100 × 100 mm
  • Dimensions (W × H × D):
  • Speakers: 5W × 2 (Built-in)
Product Information
Shipping & Returns
Description
  • Refresh Rate: 60 Hz
  • VESA Mount: 100 × 100 mm
  • Speakers: 5W × 2 (Built-in)
LG Smart 27SR75UW 27" 4K UHD IPS/2x HDMI/Remote/60Hz/White Gaming Monitor | Shweta Computers